FANDOM


Potwór z Krzemowej Doliny
12-21
Oryginalny tytuł Silicon Valley Girls
Polski tytuł Potwór z Krzemowej Doliny
Premiera w Polsce grudzień 2002
Scenariusz Doug Molitor
Numer (w całym serialu) 12
Sezon 1
Numer (w sezonie) 12
Poprzedni odcinek Modelki na zamówienie
Następny odcinek Ciasteczka Szczęścia

Potwór z Krzemowej Doliny (oryg. Silicon Valley Girls) – dwunasty odcinek sezonu pierwszego serialu Odlotowe Agentki.

Pochodzenie tytułuEdytuj

Tytułowym potworem jest CzAD – niebezpieczny superkompuer ze sztuczną inteligencją. Natomiast okolicznik „z Krzemowej Doliny” pochodzi od Doliny Krzemowej – nowoczesnego miejsca w Kalifornii, w którym powstają supertechnologie.

OpisEdytuj

Opis szczegółowyEdytuj

Brett Brinkley, piłkarz z Las Vegas, słynie z doskonałej umiejętności gry w football oraz świetnej opinii w szkole (wśród rówieśników, nie nauczycieli). Odcinek zaczyna się, gdy Brett jedzie kolejką górską w lunaparku. Nagle nieznany głos wydobywający się z komputera sterującego wspomina, że Brett zasłużył na bolesną karę. Kolejka zaczyna gwałtownie przyspieszać, a Brett zostaje w niej uwięziony...

W liceum w Beverly Hills trwa proces sądu uczniowskiego, prowadzony przez Clover (oskarżonymi są Sam i Alex). Clover uchyla wyrok, co nie podoba się pani Brooks, założycielce sądu. Wtrąca się Mandy, a Brooks mianuje ją sędziną, odbierając funkcję Clover. Nowa sędzina skazuje Agentki na... zbieranie ulicznych odpadków! I to przez trzy miesiące!

Praca idzie bardzo mozolnie. Mandy nadała Agentkom karę niesprawiedliwie, bowiem jest ich odwiecznym wrogiem. Nagle zjawia się Jerry z kolejną misją. Tym razem Agentki zbadają sprawę trzech ofiar dziwnych ataków maszyn komputerowych.

Jadą najpierw do poznanego już Bretta. Ten od 14 godzin tkwi w swoim nietypowym więzieniu, rozpaczliwie prosząc o ratunek. Agentki oswobodziły go z niewoli dzięki laserowemu aparatowi. Brett nie jest zbyt dobrym uczniem, gdy musi się czegoś nauczyć, zmusza jakiegoś kujona ze szkoły do pomocy. To dało Sam do myślenia – być może oprawcą, który uwięził Bretta jest jeden z prześladowanych wcześniej kujonów. Nagle agentki zostają otoczone przez gang robotów, opętanych przez tego samego dręczyciela, który wziął pod swe władania kolejkę górską. Dzięki rozmaitym gadżetom, Agentki pokonują maszyny i tym samym Brett jest już bezpieczny...

Ofiarą nr 2 jest trener spotrowy Joe Husler. Od czasu wypadku z maszyną bagażową nie rusza się z włoskiej wysepki Capri. Agentki chcą go odwieźć na lotnisko, do bezpiecznej Agencji. Niestety, w komputerowo sterowanym pociągu zachodzi do kolejnej katastrofy. Pociąg zaczyna pryspieszać, że Joe o mało z niego nie wypadł. Istnieje ryzyko kraksy, więc Agentki i Husler jednym susem wyskakują z wagonu, przy użyciu spadochronów. Agentki dowiedziały się od trenera, że miał on kiedyś ucznia-komputerowca, który zawsze robił pompki za karę za nieposłuszeństwo. Teraz mieszka on w Krzemowej Dolinie, która jest następnym celem Agentek!

Po dotarciu na miejsce, Agentki były zszokowane Krzemową doliną. Jest to miejsce najnowocześniejszych technologii. Pod przebraniem uczennic z wymiany, rozpoczęły śledztwo. W liceum w Krzemowej Dolinie natrafiły na gabinet dyrektorki Very Vegun, trzeciej ofiary (winda, którą jechała dyrektorka zaczęła jeździć tam i spowrotem, krzywdząc tym samym kobietę). Przebywał tam nowy uczeń Adam Lewis, komputerowy geniusz. Ten zaprezentował dziewczętom swój najnowszy wynalazek – Czadowy Analizator Danych, czyli CzAD. Jest to superkomputer mogący włamać się do każdego urządzenia na świecie. Nagle weszła pani dyrektor i błyskawicznie wyrzuciła chłopaka z gabinetu, mówiąc, że ma zakaz używania jej komputera. Okazało się, że wynalazek Adama, CzAD, jest wyposażony w sztuczną inteligencję, potrafi mówić i wypełniać rozkazy. Rozczarowany Adam kazał mu dać Verze nauczkę. Tymczasem w gabinecie Agentki starały się ostrzec Vegun, że grozi jej niebezpieczeństwo. Niespodziewanie pokój zaczął wypełniać się wodą, dał się również słyszec charakterystyczny głos, który uwielbia wszystkich karać (głos wydobywał się z CzADa). Cały gabinet był skomputeryzowany, CzAD mógł więc swobodnie czynić, co chciał. Czujna Alex nie dała za wygraną. Używając ratunkowej tratwy ze zdolnością nadmuchiwania, wyważyła drzwi od pomieszcznia. Zszokowana Vera zemdlała... Sam doszła do wniosku, że włamujący się haker to nie człowiek, lecz komputer, który nauczył się samodzielnie myśleć.

Jerry wysłał Agentki do wojskowej bazy na wyspie Guam, gdyż niebezpieczny CzAD włamał się do tamtejszego systemu. Intruz rozpoczął startowanie wojskowych pocisków. Agentki pokrzyżowały mu plany, lecz zostału uwięzione. Jednak niezawodne gadżety wyplątały Agentki z opresji. Teraz Agentki wyruszyły ponownie do Krzemowej Doliny, by znaleźć CzADa i Adama.

Agentki, czając się wśród olbrzymich sekwoi, planowały włamanie do domu Adama. Ich plany na nic się zdały, bowiem zostały wykryte przez system antywłamaniowy. CzAD był tak zaślepiony zemstą za krzywdy Adama, że zechciał wysadzić wszystkie szkoły, do których Adam uczęszczał. Chłopak zaprotestował, jednak CzAD „opętał” kask, który Adam miał na głowie, zdobywając tym samym władzę nad jego umysłem. Agentki w porę oswobodziły geniusza z tej komputerowej niewoli. CzAD, popadłszy w furię, skierował rakiety na dom Adama a sam rozpoczął ładowanie siebie samego do innego komputera. Adam, nie chcąc, by jego wynalazek zrobił krzywdę większej ilości osób, wylał na CzADa wodę, powodując zwarcie łącza. CzAD był unieszkodliwiony. Agentki i Adam musieli się błyskawicznie ewakułować, by pociski ich nie skrzywdziły. Dom Adama wybuchł, jednak bohaterowie uciekli w bezpieczne miejsce.

W szkole okazało się, że Mandy została zwolniona z funkcji sędziny, a za niestosowny ubiór skazano ją na sprzątanie śmieci.

ZapowiedźEdytuj

Trzy zwyczajne osoby stają się ofiarami brutalnych ataków przez nieznanego oprawcę. Łączy ich jedynie fakt, że cała trójka źle niegdyś traktowała Adama Lewisa, eksperta od komputerów. Agentki tymczasem zostają skazane przez Mandy – nową szkolną sędzinę, na zbieranie ulicznych odpadków.

PosdumowanieEdytuj

PostacieEdytuj

KomputeryEdytuj

MiejscaEdytuj

GadżetyEdytuj

  • torba z wabikiem
  • ponton ratunkowy

RobotyEdytuj

  • roboty z pokazu

MuzykaEdytuj

Nazwa Sytuacja, w której dany soundtrack się pojawił
The Rich Bank Podczas pobytu Bretta w lunaparku
Weird Kidnapping Gdy kolejka „oszalała”
Oh No, It's Mandy! Podczas przejęcia stanowiska sędziny przez Mandy
Comic Matter* Podczas sprzątania śmieci
Mystery & Strange Podczas spotkania z Jerry'm
Spying Podczas ratowania Bretta
Walk In the Moonlight Podczas rozmowy z Brettem
Great Idea Podczas walki z robotami
Chase, Chase Gdy Agentki i Joe Husler byli uwięzieni w pociągu
However It Happened Podczas rozmyślań na temat prześladowcy
Stealthy Steps Podczas skradania się do liceum w Krzemowej Dolinie
Unforeseen Twist Podczas spotkania z Adamem
Computer Is My Enemy* Podczas zatapiania Very i Agentek
Think About It Podczas skontaktowania się z Jerry'm
Techno Pursuit Podczas przylotu na wyspę Guam
Must Be Invisible Podczas skradania się do domu Adama
Meteorological Phenomenon* Podczas pogawędki CzADa z Adamem
UFO Appeared Podczas wykrycia obecności Agentek i walki z systemem antywłamaniowym
I Was Wrong Podczas osądzenia Agentek przez Mandy
  • znaczek „*” oznacza, że dany soundtrack pojawił się w serialu po raz pierwszy

GaleriaEdytuj

Wersja polskaEdytuj

Tekst polski: Wojciech Dyczewski
Opracowanie: IZ-Text
Udźwiękowienie: Supra Film
Wystąpili:

  • Anna Rusek – Alex
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.